Real Food Rehab

No rigid rules, labels or dogmas.... just REAL food, for your body, mind & soul!

Hello all,

I started eating high raw a few weeks ago (and cheated over 1 weekend). 

I'm a 20 year old living on my own and I'm having trouble affording raw organic foods. I go to whole foods, spend 25 dollars and then I eat the food within 1 or 2 days (or it goes bad) and have to go back for more. I'm spending upwards of $100 in a week. I'm a small (underweight) person and don't know how to properly organize meals/weekly shopping.

I have heard of buying in bulk, however, I'm just feeding myself...

I've been shopping at whole foods which kind of sucks. Farmer's markets are pretty expensive as well (organic). 

Any tips to help me out? If it's of use, I'm in the Philadelphia area.

Thanks!

Laura

Views: 146

Replies to This Discussion

There is a website called Raw Foods on a Budget that you might want to check out. There are other resources we can get you that are here in the Hab.... I'll work on getting those links when my family leaves for the holiday!

While organic is definitely best, I don't always eat organic due to cost (It is insanely expensive in Sweden, nearly triple the cost).  I thoroughly wash everything though!  FullyRawKristina on youtube has some great tips.  Like buying bananas in bulk...buy some that are a bit green as well as ready to eat so it takes a few days to be ready to eat, same with avocados.  

Sprouts are the cheapest way to get a lot of nutrition in you.  They keep you full with all that protein, at least the sprouted legumes and grains, not so much alfalfa.  Ann Wigmore said they were they cheapest food for the nutrition you get on the planet.  Mung beans just grow and grow and grow with little effort. 

I'm in a similar situation, though am not raw at this time. My budget can be between anywhere from $30-$45 a week, probably closer to $35 -- this isn't a lot of money, especially with a focus on organic, local foods whenever possible. I actually put a focus on local before organic, though this is mostly for ethical reasons. Sometimes you'll get lucky, too - e.g., one of the farmstands at my market isn't certified organic, but doesn't use synthetic pesticides and is significantly cheaper.

Eating conventionally grown food from the "Clean 15" is also an option.

I buy mostly cheaper produce (apples vs. raspberries), wash 'em well, and eat mostly cooked dinners, though I do keep them whole food, wheat-free, and vegan. I'm not necessarily suggesting you do the same, but it's what I'm doing for now.

Buying bulk nuts, grains, and seeds is often cheaper. We also have dried fruit and sundried tomatoes at my co-op.

Also, you can try replacing more expensive nuts with sunflower seeds for milk and creamy sauces. They're not as creamy as cashews, but it works for me.

I also try to save money in other areas - renting books/movies from the library instead of buying them, buying second-hand clothing, taking the bus, etc.

I also use apple cider vinegar to wash my hair, though this doesn't work for everyone and takes time to get used to. But my hair is clean and it's a helluva lot cheaper than natural vegan shampoo. If you're interested, you can look into it by googling the no poo method.

Old topic, but I'm sure this is an issue for many of us. G'luck!

*make more smoothies with frozen fruit (much cheaper than fresh) and bananas (super cheap)

*Buy heads of lettuce and eat at least one a day with some homemade balsamic/oil dressing (mix in some spices for more flavor)

*Dried fruits can be inexpensive like raisins and dates (they are filling so you don't eat that many)

*Eat a cooked low fat high carb dinner like rice with veggies (frozen)

I suggest going to a lower end chain store to buy frozen fruits and vegetables. Whole foods doesn't cater to that populace.

The only things I can think of are cutting costs in other parts of your life and planning mono meals around produce that is on sale at the moment. For example last week the grocery store near me had oranges on a really good sale and I basically ate oranges all week! As for cutting costs, an example I can give is books and clothes. I used to buy books a lot and now I get them from the library or I buy them used on Amazon. As for clothes I used to buy them retail but I find that you can get really nice things by shopping thrift stores and organizing clothing swap parties which are fun!

I would absolutely recommend growing your own food if you can. You can have as much organic greens and veggies as you have room and ambition for. This is one thing I miss in the winter, having to buy all the greens I used to grow D; There is a wealth of information out there on how to get started, you can even join community gardens if you don't have space!

Hope this is helpful, and good luck :)

RSS

Fresh Eats Inspiration

Grab Your Copy

© 2017   Created by Penni.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service